Ludovika

GPS súradnice: N48o 45,685 min; E20o 58,870 min .

História štôlne.

Štôlňa Ludovika (Beatrix Ludovika) bola založená Svaczerom v nadmorskej výške 666,5 m ako úvodný prekop na otvorenie žíl Bartolomej a Štefan. Dĺžka štôlne ako prekopu bola cca 1000m a po dosiahnutí žíl sa z nej otvárali a sledovali všetky žili v západnom revire. Ústie štôlne sa nachádza neďaleko potoka Ida medzi bočnými dolinkami "Kleinstoller a Grosstoller Grund". Cez túto štôlňu otvorili v r. 1848 žilu Bodóg asi 2m hrubú, 1820 Bertalan žilu ktorá dala na 1m dlžky 14kg striebra a v r. 1857 najbohatšiu žilu István. V žile István našli aj nepravidelné žilky čistého zlata. Množstvo zlata však nepresiahlo 1-2g na tonu. Obrovské odvaly svedčia o rozsiahlých banských prácach v dosahu tejto štôlne. V roku 1910 už štôlne cez Bertalan žilu neboli prechodné na úrvni Ludovika kvôli závalom.

Na obrázku vidieť zával štôlne s bukom v strede, ktorý počas rastu sa prepadával do štôlne a tým sa zakrivil. Názov dostala po princezne Maria Ludovika z Bavorska (1808 - 1892), ktorá bola matkou cisárovnej Sisi, na obrázku. Pod štôlňou sa zbiera voda vytekajúca z bane.

Vchod do štôlne sa len dá tušiť na okraji lesa pri čistinke na ľavo od doliny s potokom.Na nete som našiel jednu starú fotku z Idky, pravdepodobne ide o vchod do štôlne Ludovika.